ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 7563262
*
nr 756 3262
Pigtittare
Valnöt, 1800-tal, höjd: 70
Utrop:
400 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 april 2012
kl 18:13:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 06:16:33
1
Vinnande bud
29/4 09:57:54
2
150 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Pigtittare
nr 756 3262
Pigtittare
Valnöt, 1800-tal, höjd: 70
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 april 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 06:16:33 | 1 | Vinnande bud |
29/4 09:57:54 | 2 | 150 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.